Blog > Komentarze do wpisu
Wynalazki i odkrycia

W piątek w naszej bibliotece próbowaliśmy odpowiedzieć dzieciom na pytania z cyklu wynalazki i odkrycia. Zjawiskiem maturalnym dla dziecka jest ciągle zadawanie pytań: skąd wziął się komputer czy nowy samochód taty?  Poniżej przedstawiamy niektóre pytania, które zadawały dzieci.

 

1. Kto wynalazł długopis?

Węgierscy bracia, Georg i Lazlo Biro wynaleźli długopis w roku 1935. Po jakimś czasie opatentowali swój wynalazek i rozpoczęli produkcję długopisów w fabryce w Argentynie.

2. Kogo uważa się za ojca telewizji?

John Logie Baird, szkocki wynalazca i inżynier, uważany jest za pioniera telewizji. W 1924 roku Baird utrwalał obrazy ludzkich twarzy, które zostały pokazane w roku 1925.

3. Kto odkrył herbatę?     

Cesarz Shen Nung, legendarny władca Chin i sztandarowa postać tej kultury. wynalazł herbatę w roku 2737 p.n.e. Obecnie herbata należy do najbardziej popularnych napojów świata.

4. Kto wymyslił jadalne rożki do lodów?

Mieszkańcy Francji, Niemiec i Anglii zaczęli spożywać lody w metalowych i papierowych rożkach w XIX wieku. Lody były też bardzo popularne w USA. Ernest Hamwi wymyślił pierwsze jadalne rożki do lodów.

5. Kto wynalazł dżinsy?

Levi Strauss był przedsiębiorcą i projektantem błękitnych dżinsów. W 1873 roku Strauss i Jacob Devis, krawiec z Newady, opatentowali wykorzystanie miedzianych nitów w miejscach najbardziej prawdopodobnego rozerwania się spodni roboczych.

6. Kiedy odkryto promienie Rtg?

Wilhelm Konrad Von Roentgen odkrył promienie X w roku 1895. Przy ich pomocy lekarze mogli fotografować przedmioty, które były dotychczas ukryte za metalowym tłem.

7. Kto wynalazł radio?

Nokola Tesla wynalazl radio. Jednak zostało ono spopularyzowane przez Gugliemo Macaroniego w 1895 roku. Pierwszy transoceaniczny przekaz radiowy miał miejsce 12 grudnia 1901 roku.

8. Kto wynalazł pierwszy elektroniczny komputer?

W latach 1939-1942 John Atanasoff i Clifford Berry wynaleźli pierwszy elektroniczny cyfrowy komputer.

9. Kiedy odkryto Europę?    

Szósty księżyc Jowisz, Europa, został odkryty przez Galileusza w 1610 roku. Europa to imię mitycznego Fenicjanina z jednej strony, a z drugiej imię królowej Krety. Jest to największy z czterech księżyców odkrytych przez Galileusza.

10. Kiedy użyto po raz pierwszy teleskopu?

Pierwszy teleskop został wprowadzony do astronomii w 1609 roku przez Galileusza, wielkiego włoskiego naukowca. Był on również pierwszym człowiekiem, który zobaczył kratery na Księżycu, odkrył cztery księżyce Jowisza i obręcz Saturna.

11. Kogo uważa się za wynalazcę telefonu komórkowego?

Uważa się, że pierwszy telefon komórkowy wynalazł koncern Motorola. 3 kwietnia 1973 roku przeprowadzono pierwszą rozmowę telefoniczną.

wtorek, 16 sierpnia 2011, biblioteka_15

Polecane wpisy